Filtrowanie znaczków

  • do
Masz pytania?

Większość odpowiedzi na nutujące Ciebie pytanie znajduję się w zakładce POMOC.
Jeśli Twoje pytanie wykracza poza zgromadzoną bazę pytań zapraszamy do kontaktu po przez formularz lub telefonicznie.

Znaczki pocztowe Esperanto i inne języki

Esperanto i inne języki

Znaczki pocztowe – esperanto i inne języki

Język to system znaków służących do przekazania informacji, nakazów oraz emocji. Jest on nieodłącznym elementem kultury i cywilizacji. Nieustannie ewoluuje i zmienia formę jednak nadal pozostaje czymś zupełnie naturalnym dla wszystkich ludzi. Język łączy ludzi lecz jednocześnie stanowi barierę. Pośród licznych języków etnicznych narodziło się dziecko Zamenhofa – język esperanto mający na celu pokonać wszelkie przeszkody komunikacyjne. Język esperanto na znaczkach pocztowych pojawił się w wielu krajach nie tylko Europy, ale całego świata. Prześledzenie sposobu jego prezentacji graficznej może być niezwykle ciekawe z perspektywy antropologicznej i kulturowej. Najczęściej jednak na znaczkach pocztowych z esperanto pojawia się postać jego twórcy, czyli Ludwika Zamenhofa.

Język esperanto – znaczki pocztowe

W 2017 roku w setną rocznicę śmierci twórcy tego języka Białostocki Ośrodek Kultury zorganizował wystawę filatelistyczną na której prezentowane były zbiory Mieczysława Marczaka i Franciszka Skrypko. Z okazji ustanowionego przez UNESCO Roku Ludwika Zamenhofa prezentowane były znaczki kolekcjonerskie esperanto z całego świata. Wyeksponowana na wystawie „Esperanto w filatelistyce” kolekcja jest największą w Polsce.

Poczta Polska również postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić postać Zamenhofa i postanowiła wprowadzić do obiegu walor filatelistyczny jakim była kartka, na której zastosowano specjalny datownik. Karta wydana została dokładnie 12 kwietnia 2017 roku w dwóch polskich miastach: Białymstoku i Słupsku. Przez miesiąc można było przesłać do Urzędu Pocztowego kartki i znaczki kolekcjonerskie esperanto z całego świata, aby zostały ostemplowane. Po tym czasie datownik znalazł się w Lublinie i był dostępny dla pasjonatów filatelistyki przez cały rok.


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.